Bilgilendirme Toplantısı

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nce yürütülen ve Mevlana Kalkınma Ajansı’nın desteklediği “Karaman Tanıtım Portalı” projesi kapsamında sivil toplum kuruluşlarının yöneticilerinin katıldığı bir bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Toplantı Salonunda yapılan toplantıda Karaman’da bulunan Sivil Toplum Kuruluşlarının ilimizin sosyo-ekonomik gelişmesine katkı sağlayacak faaliyetler konusunda bilinçlendirilmeleri ve Karaman’da eksik olan hediyelik eşya konularında ne şekilde üretilmesi gerektiği, turistlerin ilgisini çekmesi aynı zamanda da Karaman’ın tanıtımının sağlanması için yapılması gerekenler değerlendirildi.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Cengiz Orta toplantıda yaptığı konuşmada, “2011 yılının Mayıs ayında başladığımız projemiz Mart ayında sona erecek. Bu projenin amacı Karaman’ı iyi şekilde tanıtmaktı. Çünkü Karaman midye içinde saklı bir inci. Bu inciyi ortaya çıkarmak için nasıl bir çalışma yapabiliriz onun tespitlerini yaptık.Karaman’ın turizm potansiyelini nasıl yükseltebiliriz onun çalışmalarını yaptık. Proje içerisinde 360 derece sanal tur adı altında internet ortamında ilimizin tarihi ve kültürel yerleri gezilebilecek. Turizm çok büyük bir pasta ve Karaman’ın da bu pastadan payını almasını istiyoruz. Karaman’da son dönemlerde turizmde bir hareketlilik başladı. İlimize gelen yerli ve yabancı turistlerin satın alabilecekleri yöresel hediyelik ürün sıkıntısı yaşanıyordu. Bu konuda sivil toplum kuruluşlarımız çeşitli projeler yaptılar ve hediyelik eşya konusunda çeşitli alternatifler sundular. Bu tür projelerle Karaman’a ait yöresel ürünler artarak çoğalmış olacak” dedi.

KARAMAN İÇİN PAKET TUR PROGRAMLARI HAZIRLANDI

Karaman Valiliği, MEVKA ve İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Karaman'ın turistik yerleri için acentelerin işini kolaylaştıracak paket turlar hazırladı.

MEVKA Kalkınma Ajansı, Karaman Valiliği İl Özel İdaresi ve Karaman İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Karaman’ın turizm değerlerini paket tur programlarına dönüştürdü.  Yapılan yeni düzenleme ile birlikte bundan sonra Karaman’ın turistik yerlerini gezmek çok daha kolay ve sistematik olacak.  Karaman’a gelen turistler nerelere gitmeleri gerektiğini bilecek ve bu doğrultuda istedikleri yerlere hazırlanan paket turlar doğrultusunda karar verebilecek.  

Seyahat acentelerine kolaylık

Karaman’daki turistik yerlerin paket turlar haline getirilmesi seyahat acenteleri için de büyük kolaylık sağlayacak. Karaman’a tur düzenleyen seyahat acenteleri istedikleri zaman Karaman ili turizm danışma hattını arayarak paket turlar hakkında bilgi alabilecek ve bu sayede de düzenleyecekleri gezileri daha sistemli hale getirebilecekler.

“Karaman Turizmi Dünyaya Açılıyor”

“Karaman Turizmi Dünyaya Açılıyor” projesi çerçevesinde hazırlanan paket turlarla birlikte bölgedeki turizm paydaşlarının da organize edildiği bilgisini veren Marka Kent Karaman Temsilcisi Yrd. Doç. Dr Metin Çelik, şunları söyledi: 

“Turizm profesyonellerinin organize edilmesiyle birlikte artık Karaman’a gelen turistler yöresel kahvaltılarını edebilecek, foto safariye çıkabilecek, çadır kampları kurup buralarda konaklayabilecek, doğada trekking, hiking yapabilecek ve sanat meraklısı turistler de geleneksel ok yapımını yerinde görebilecek, ebru ve hat sanatlarını öğrenebilecekler.”

MEVKA Genel Sekreteri Ahmet Akman ise, hazırlanan paket tur programlarıyla turistler için daha rahat gezi olanaklarının oluşturulduğunu belirtti. 

Karaman’ın özellikle inanç turizmi için önemli bir yer teşkil ettiğini dile getiren Akman, şunları söyledi: 

“Bizler Karaman’a önem veriyoruz ve burada turizmin gelişmesi için önemli çalışmalar yapıyoruz. Değle ve Derme ören yerlerindeki eserler Hıristiyanlık için büyük önem taşıyor. Mevlana’nın annesinin türbesi ve akrabalarının mezarları da Karaman’da, Mevlana’nın kendisi de uzun yıllar burada yaşamış. Dolayısıyla Karaman Müslümanlar için de oldukça büyük bir öneme sahiptir. İncesu Mağarası ve Tahıl Ambarları gibi turizm değeri oldukça yüksek olan çok sayıda yer var, bizler bu değerlerin tanıtılması için her zaman destek verdik. Şimdi de ‘Karaman Turizmi Dünyaya Açılıyor‘ projesi ile birlikte buradaki turizm değerlerini paket tur programlarına dönüştürdük. Bu sayede artık Karaman’ın turistik yerlerini gezmek hem turistler hem de seyahat acenteleri için çok daha kolay ve sistematik olacak.” 

 

Tüm Broşürleri İndirmek için Tıklayınız..

Proje Açılışımız Yapıldı

Valimiz Sn. Süleyman KAHRAMAN Karaman’ın tanıtımına önemli katkı sağlayacak olan Karaman tanıtım portalı projesinin açılışına katıldı.

27 Eylül 2011 Salı  günü saat: 15.30 da Çeşmeli Kilise’de gerçekleştirilen programa Vali KAHRAMAN’ın yanı sıra Belediye Başkanı Dr. Kamil UĞURLU, Garnizon Komutanı J.Alb Selçuk BOZ, Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sabri GÖKMEN,Vali Yardımcısı Latif MEMİŞ, İl Emniyet Müdürü Lütfü SÖNMEZ, daire müdürleri ve basın mensupları katıldı.

Osman GÖZEL’in ney dinletisi ile başlayan açılış programında İl Kültür Turizm Müdürü Cengiz ORTA’nın proje hakkında bilgi vermesinden sonra kürsüye gelen Vali Yardımcısı Latif MEMİŞ yaptığı konuşmasında “Bugün burada açılışını yapmış olduğumuz bu proje, Karaman’ın tanıtımı için yapılan ve MEVKA’nın sosyal kalkınma programından hibe desteği alan 7 projemizden biridir.  Karaman’ın sahip olduğu kültürel ve tarihi hazineleri 3D teknolojisi ve panoromik olarak görsel hale getirilip yakın zamanda 4 dilde ilerleyen zamanlarda ise 12 dilde sanal dünyada tanıtımına sağlayacak ve İlimizin tanıtımı için büyük katkılar sağlayacaktır. Dünyada bu şekilde tanıtım yapan 6 site var. Ancak bu siteler ücretli ve sadece bir yerin tanıtımını yapmaktadırlar. Bizim projemizde ise Karaman’ın kültürel ve tarihi yerlerinin tamamı fotoğraflanıp tanıtımı yapılacak ve ücretsiz olacaktır. Ben bu projede emeği geçen İl Kültür Müdürlüğümüze ve projeye verdiği destekten dolayı  Valimiz  Sn. Süleyman KAHRAMAN’a teşekkür ederim” dedi.

 Vali KAHRAMAN ise İnternetin bir şehrin kendini ifade etmesinde önemli bir araç olabileceğini vurgulayarak  “Her geçen gün yeni bir şeylere şahit oluyoruz. Çünkü hızla küreselleşen ve hızla modernleşen bir dünyada yaşıyoruz. Bu gelişmelerin ve değişimin önüne geçmek elbette ki ne mümkün ne de mantıklı. Yapılması gereken bu gelişmeleri dikkate alarak, sahip olduğumuz değerleri korumak ve bu değerler ışığında yeni değerler üretmektir. Gelişen teknoloji sadece bugünümüzü etkilemiyor, sadece bugünümüzü şekillendirmiyor. Bütün bu gelişmeler, tıpkı toprağa dikilen bir fidan misali, asıl karşılığını gelecekte bulacak.

Sadece koruma politikalarıyla hareket edersek,  yarının dünyasında söz sahibi olmamız zor görünüyor.  Biz de geleceği düşünmeli, biz de teknolojide yatırımlar yapmalıyız.  Eğer biz kendi teknolojimizi üretebilir ya da üretilen teknolojiyi kendi değerlerimizle ele alabilirsek, teknolojiyi bir amaç olarak değil, bir araç olarak ele alırsak hem yeni değerler üretebiliriz hem de bugün sahip olduğumuz değerleri gelecek nesillere aktarma imkânı buluruz.

Karaman binyıllardan beri farklı kültürlere ev sahipliği yapmış bir coğrafya. Bugün bu kültürlerin izlerini hâlâ görmemiz mümkün.  Biz istiyoruz ki her çocuğumuz, her gencimiz, hatta her vatandaşımız yaşadığı şehrin kültürünü ve değerlerini tanısın. Bu değerlerin hayatında bir yeri, bir karşılığı olsun. Karaman Tanıtım Portalı’nın önemi de burada ortaya çıkıyor. İnternet artık hayatımızın her alanında… İstiyoruz ki böyle bir imkânı kendi değerlerimizi yaşatma noktasında bir araca dönüştürelim. Sadece yüzeysel bilgilerin olduğu bir sanal ortamdan ziyade görselliğiyle, içerdiği bilgiyle kaliteli ve nitelikli bir sanal ortam kuralım. 


Dilerim ki bu proje, Karaman’ı hem ulusal düzeyde hem de uluslar arası düzeyde daha iyi, daha güzel noktalara taşır. Çünkü Karaman’dan dünyanın dört bir yanına yollar inşa edemezsiniz; ama sanal ortamda dünyanın dört bir yanına anında ulaşabilirsiniz. İnşallah bu proje Karaman için yeni güzelliklere vesile olur.  Projeye destek veren il özel idaremize, Karaman Kültür, Sanat ve Turizm Derneği’ne ve İl Kültür ve Turizm Müdürlüğümüze çalışmalarında kolaylıklar diliyorum. Sözlerime son verirken projede emeği geçen herkesi tebrik ediyor, hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum.”dedi.

Vali KAHRAMAN’ın konuşmasının ardından İl Kültür Müdürlüğünce hazırlanan tanıtımı filminin izlenmesi ve yapılan ikramların ardından program sona erdi. 

IconT.C. KARAMAN VALİLİĞİ
İL KÜLTÜR ve TURİZM MÜD.
Icon Ziya Gökalp Mahallesi
A.Yesevi Cd. No.26 KARAMAN
Icon Tel: 0 338 213 01 92
Fax: 0 338 212 88 34