Projemiz

Karaman birçok medeniyetin izlerini taşıyan, tarih boyunca önemli bir geçiş noktası ve yerleşim yeri olmuş bir ilimizdir. Sahip olduğu tarihi ve kültürel değerlerin yanı sıra coğrafi olarak da İç Anadolu’nun geniş düzlüklerinden Toroslar’a uzanan birbirinden değişik doğal güzelliklere sahiptir. Binlerce yıllık yerleşim yerlerinin bulunduğu höyükleri, Hristiyanlığın ilk dönemlerine ait önemli ören yerlerini, İslamiyet’e ait birbirinden güzel mimari eserleri, yamaç paraşütü ve trekking gibi alternatif doğa sporlarının yapılabileceği mekanları, mağaraları bulabilmek mümkündür Karaman’da.

Bu kapsamda hazırlamış olduğumuz projemizin genel amacı, yaklaşık 10000 yıllık tarihi ile önemli bir yerleşim bölgesi olan Karaman’ı yurtiçi ve yurt dışında tanıtmak, gizli kalmış alternatif turizm potansiyelini ortaya çıkararak bölgenin gelişmesine yönelik yeni iş alanlarının oluşmasına ve bu sayede sosyo-ekonomik kalkınmaya katkı sağlamaktır.

Projemizin özel amaçları, Karaman’ı bir açık hava müzesi olarak alıp, Karaman’da mağara turizmi, yayla turizmi, doğa sporları turizmi, kültür ve inanç turizmi ile ilgili potansiyeli ortaya çıkarmaya yönelik olarak Karaman Tanıtım Portalı’nı oluşturmak ve Karaman halkını turizm amaçlı hediyelik eşya, yöresel ürünler ve yöresel el sanatlarının üretimi konusunda bilinçlendirmeye yönelik çalışmalar yapmaktır.

Karaman Tanıtım Portalı projesi kapsamında, Karaman büyük bir açık hava müzesi gibi ele alınarak doğal, kültürel ve tarihi değerlerini içeren, dört farklı dilde 360° sanal tur ile mekanların hikayelerinin anlatıldığı, ziyaretçilerin ilgi alanlarına göre farklı rotaları seçebileceği detaylı bir web sitesi oluşturulacaktır. Bu sayede Karaman’a yurt içi ve yurt dışında yaşayan insanların ilgisinin çekilmesi, saklı turizm potansiyelinin ortaya çıkarılması amaçlanmaktadır.

Turizm sosyo-ekonomik kalkınmada önemli bir yer tutmaktadır. Turizmin gelişmesi ile turizme yönelik hizmet sektörleri de gelişecektir. Turizme yönelik hediyelik eşya, yöresel ürünler ve el sanatları üretimi, bölgede hem ekonomik hem de sosyal kalkınmaya önemli katkı sağlayacaktır. Bu nedenle proje kapsamında bölgedeki sivil toplum kuruluşlarının ve halkın bu konuda bilinçlendirilmesi de önem taşımaktadır.

Bütün bunlardan farklı bir diğer konu da Karaman’ın tanınması konusudur. Karaman 1989 yılında il olmasına rağmen yurt içinde bile il olarak yeteri kadar tanınmamaktadır. Çoğu kişi tarafından Konya Karaman olarak bilinmektedir. Projede Karaman’ın bir il olarak tanınmasına yönelik olarak da faaliyetler gerçekleştirilecektir.

IconT.C. KARAMAN VALİLİĞİ
İL KÜLTÜR ve TURİZM MÜD.
Icon Ziya Gökalp Mahallesi
A.Yesevi Cd. No.26 KARAMAN
Icon Tel: 0 338 213 01 92
Fax: 0 338 212 88 34